Český kras, klenotnice České republiky
Autor: Petr Vodička Wikimedia
Český kras najdete v oblasti mezi Prahou a Berounem. Jde o oblast té nejcennější čísti barrandienské pánve. Krajina je to pestrá a mnohotvárná, protkána zhruba 700 jeskyněmi. Součástí Českého krasu je i nejdelší jeskynní systém v Čechách. Oblast je rovněž významným nalezištěm zkamenělin a teplomilných rostlin a zvířat. Území Českého krasu se rozkládá na vápencovém základu a tvoří ho různorodá, mnohdy až divoká, příroda s hustými lesy, krasovými kaňony a roklemi.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Venkovní koupaliště Beroun
Jde o venkovní bazén atypického tvaru, který má prohřívanou vodu a je přizpůsoben jak kondičnímu plavání, tak i vodním hrátkám. V místě se nachází dokonce i skokanská část s čtyřmetrovou hloubkou. Nechybí tu ani dětské brouzdaliště, občerstvení, šatny, sprchy a sociální zázemí.
Městský plavecký areál Beroun
Autor: ŠJů Wikimedia
Aquapark Laguna, nebo také Městský plavecký bazén, nabízí návštěvníkům sportovní bazén, dětský výukový bazén s brouzdalištěm, rekreační bazén s atrakcemi (chrliči, masážními lůžky, jeskyněmi, dnovým gejzírem, vodní masáží). V místě je i vířivka a dále pak pára, venkovní 78 metrů dlouhý tobogan, pneumatikový tobogán o 58 metrech a zdvojenou 15 metrovou skluzavku.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Nižbor
Nedaleko Berouna se nachází 200 metrů dlouhá sjezdovka. Najdete ji v Nižboru, městečku s keltským oppidem a zámkem. Sjezdovka je opatřena vlekem s kotvou. Trať je vhodná spíše pro děti a začátečníky. Pokud byste rádi něco lepšího, nezbývá vám vyrazit něco dál.
KAM S DĚTMI?
Hrad Karlštejn
Autor: Bjalek Michal Wikimedia
Karlštejn se nachází nejen v Českém krasu, ale také v mikroregionu Karlštejnsko a ve stejnojmenné obci. Hrad Karlštejn je jedním z největších českých klenotů, nejznámějším českým hradem. Tento gotický hrad, který nechal podle plánů Matyáše z Arrasu postavit král a císař Karel IV. jako místo svatých ostatků říšských korunovačních klenotů. Na hradě je řada unikátností. K těm největším bezesporu patří pokladnice a klenotnice s replikou Svatováclavské koruny i deskové obrazy od mistra Theodorika. V obci se dále nachází i Muzeum voskových figurín, Dům hodin, Muzeum betlémů a také Muzeum vojenského opevnění.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Z Karlštejna k lomu Amerika
Autor: Miroslav Tomíšek Wikimedia
Nedaleko Karlštejna se nachází lomy Velká a Malá Amerika a také lom Mexiko. Dostanete se k nim z centra Karlštejna po příjemné asi kilometr dlouhé trase. Velká Amerika je místem, kde se filmoval Limonádový Joe a končívali tu i nepohodlní političtí vězni. Vstup do lomů je však přísně zakázán, protože je to velice nebezpečné. O krásný pohled však nejste ochuzeni! I přes tuto skutečnost se můžete potěšit pěknou vyhlídkou z nedalekého parkoviště anebo i z pěšin, které vedou okolo lomu.
Svatý Jan pod Skalou
Autor: Kankovaa Wikimedia
O Svatém Janu pod Skalou se říká, že jde o nejkrásnější obec v Česku. Najdete ji nedaleko Berounky ve skalami sevřeném údolí Českého krasu. Hlavní dominantou obce je legendární jeskyně, v níž se prý kolem 9. století usadil první křesťanský poustevník Ivan. V obci je dále benediktinský klášter a poutní kostel Narození svatého Jana Křtitele, který je propojen se starým skalním kostelem a jeskyní svatého Ivana. Vedle kostela vyvěrá silný léčivý pramen svatého Ivana. Nad Svatým Janem pod Skalou se nachází kaple Povýšení svatého Kříže, odkud je krásný výhled na celou obec. Vede tudy jedna z prvních značených turistických tras v Čechách.
KAM ZA TURISTIKOU?
Národní přírodní památka Kotýz
Autor: Zp Wikimedia
Nedaleko Berouna se v Českém krasu nachází Národní přírodní památka Kotýz, která je známá hlavně pro své dva skalní mosty (Aksamitová brána a Jelínkový most). Nachází se tu i významná Děravá jeskyně.
Národní přírodní park Koda
Autor: Pastorius Wikimedia
Koda patří k nejstarším chráněným územím v Českém krasu. Jde o členité a velmi zalesněné území, které se rozkládá směrem na západ od Berounky mezi Tetínem, Tobolkou a Srbskem. Na mnoha místech tu můžete obdivovat krasové jevy a nachází se zde i velké množství zkamenělin trilobitů, měkkýšů, hlavonožců a dalších organismů. Jeskyně jsou bohaté na archeologické nálezy. Hnízdí zde vzácní ptáci k nimž patří kupříkladu i orel mořský.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Karlštejnská plavební
Autor: ŠJů Wikimedia
Karlštejnská plavební pořádá okružní výlety na lodích karlštejnským podhradím. Plujete po malebné Berounce, přičemž si můžete prohlédnout okolí.
Koněpruská jeskyně
Autor: ŠJů Wikimedia
Jednou z největších atrakcí Českého krasu jsou bezesporu Koněpruské jeskyně, které jsou tím největším jeskynním systémem v Čechách. Místo se může pochlubit nevšední výzdobou, zajímavou historií i kosterními pozůstatky. V jeskyni se rovněž v hluboké minulosti nacházela i penězokazecká dílna. Okolím pak prochází naučná stezka.
KAM ZA HISTORIÍ?
Benediktínský klášter Svatý Jan pod Skalou
Autor: Horakvlado Wikimedia
Klášter zde vznikl v 11. století, a to v místě, kde stávala jeskynní kaple svatého Jana křtitele. Šlo o vyhledávané místo poutníky. Klášter byl vystavěn v roce 1731. Významnou místností je bohatě zdobený barokní refektář. Dnes místo není přístupné, sídlí zde vyšší odborná škola pedagogická. Navíc z původních staveb se dochovala jen věž kostela.
Tvrz Třebotov
Autor: Sovicka169 Wikimedia
Romantickou tvrz najdete na jihozápadním okraji Prahy v Českém krasu. Jde o špičkově zrekonstruovanou památkou, která se dnes užívá k obřadům a svatbám. Tvrz pochází z 13. století. Nechal ji zde postavit král Václav I., který ji dal Rytířskému řádu Křižovníků. Jeho součástí je i kaple svatého Jana Nepomuckého.
Tetín
Autor:
Jaké by to bylo, když bychom ve spojitosti s Českým krasem opomenuly Tetín, památné místo českých dějin. Počátky místa se datují do počátku 8. století. Jde o významné místo, které je osídleno již od pravěku. Spojován je však i se svatou Ludmilou a svatým Václavem. V místě se nachází významné sakrální stavby, a to především kostel svaté Ludmily, kostel svaté Kateřiny a kostel Jana Nepomuckého.
Nižbor
Autor: Janmanak Wikimedia
V Nižboru není pouze lyžařská sjezdovka, ale také keltské oppidum a pěkný zámek. Zámek v sobě skrývají pozůstatky gotického hradu. Hrad založil český král Přemysl Otakar II. v polovině 13. století. Původně se hradu říká Miesenburg, podle německého názvu řeky Mže. Zámek prošel důkladnou rekonstrukcí. Jeho součástí je Keltské oppidum. V místě je i Keltské informační centrum.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jenčov
Autor: Fagnes Wikimedia
Jenčov je tím nejmenším královským hrádek, který najdete nedaleko Nižboru. Je poněkud skryt na strmé skalce v údolí potoka Vůznice. Najdete ho asi 3 kilometry od obce Běleč.