Krásy, které skrývají unikátní lázně Jáchymov
Autor: Stanislav Dusík Wikimedia
Lázeňské město Jáchymov je označováno za bránu Krušných hor. Najdete ho nedaleko hranic s Německem, pouze 7 kilometrů od Božího Daru. Jde o malé středověké město s necelými 3000 obyvateli, které však proslulo svými radonovými lázněmi. Jednou pro vždy je také spojeno s Marií Curie-Sklodowskou. V okolí města se nachází hned několik lyžařských areálů, které lokalitu dělají zajímavou nejen pro lázeňské návštěvníky, ale i pro sportovce a milovníky přírody.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquacentrum Agricola
Autor: Palfi Wikimedia
Aquapark je otevřen po celý rok. Uvnitř areálu jsou dvě dvaceti pěti metrové plavecké dráhy, rehabilitační bazének, dětský bazének se skluzavkou a vodopádem, tobogán, finská sauna s parním boxem, kryokabina a kneippův chodník.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Krušnohorská magistrála
Autor: Olaf1541 Wikimedia
Krušnohorská magistrála dosahuje konečné délky 242 kilometrů. Jde o běžeckou a cyklistickou dráhu, která vede napříč celými Krušnými horami. Trať začíná v Chebu a končí na Sněžníku u Děčína. Po celém její průběhu na ni navazuje řada dalších stezek, ať už jde o pěší stezky, cyklistické stezky i běžkařské stezky. Trať vede okolo zajímavých míst.
Skiareál Náprava
Ski areál Náprava se nachází v bezprostřední blízkosti lázní v Jáchymově. Areál se tedy nachází na svazích Krušných hor v nadmořské výšce 800 až 930 metrů. Pro lyžaře tu jsou připraveny tratě všech obtížností. Tratě jsou pečlivě upravovány a část z nich je i uměle zasněžována. O přepravu se zde starají tři lyžařské vleky a dva vlky typu POMA, které slouží dětem a začátečníkům. V místě je rovněž možné i večerní lyžování. Areál návštěvníkům také nabízí lyžařskou školu, ski servis a půjčovnu sportovních potřeb. Součástí střediska je i parkoviště. V místě je i restaurace.
KAM S DĚTMI?
Štola číslo 1
Autor: Michal Louč Wikimedia
Ve štole číslo 1 je umístěno hornické muzeum. Pasáž dlouhá 260 metrů připomíná nejen dobývání nerostů, ale i utrpení politických vězňů, kteří zde byli nuceni pracovat. Štola byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008. Podél hornického skanzenu pak vede 8,5 kilometrů dlouhá naučná stezka zvaná Jáchymovské peklo.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
První naučná radonová stezka na světě
Autor: Lubor Ferenc
Nevšední a zcela jedinečnou stezku najdete v Jáchymově. Zaměřena je na procházky mezi pozůstatky hornické činnosti. Stezka je dlouhá 3 kilometry a začíná u muzea. Dále pak stezka pokračuje po úpatí západních svahů a končí nakonec u lázeňského domu Radium palace. Celá trasa má celkem 9 zastavení.
KAM ZA TURISTIKOU?
Šlikova věž
Autor: Wikimedia Ondrej.konicek
Nedaleko Jáchymova se nachází pravděpodobně nejmladší hrádek v Čechách zvaný Freudstein nebo také Šlikův hrádek. Jde o stavbu, kterou tu nechal vystavět na počátku 16. století Štěpán Šlik. Jen pět let po jeho dostavbě však byl dobyt a vydrancován vzbouřenými horníky. Za třicetileté války ho pak poškodili Švédové a pak už nebyl obnoven. Do dnešních dnů se tak z něj dochovaly pouze dvě bateriové věže, z nichž jedna sloužila jako hláska. Aktuálně je Šlikova věž nepřístupná, ale v létě se zde koná hudební festival.
Cestou na Boží Dar
Autor: Joadl Wikimedia
Jde o výlet, který má za cíl dostat se do nejvýše položeného města ve střední Evropě. Dostat se zde přitom můžete hned několika způsoby. Ten nejpohodlnější a nejrychlejší je samozřejmě spojen s automobilem anebo meziměstskou dopravou, my vám však doporučujeme tu náročnější volbu a jít pěšky. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, jděte po žluté turistické trase na kterou se napojíte u radnice v horní části města. Naproti radnici stoupá schodiště, kde narazíte na turistický rozcestník. Cesta pak dále vede přes Klobouk, okolo ohrady s koňmi. Dále pak půjdete jeden kilometr směrem dolů až na rozcestí k hotelu Můstek, odkud budete pokračovat dál po žluté. Další 4 kilometry budete stoupat, projdete lesem, až se dostanete na náhorní planinu nad Božím Darem, odkud je úchvatný výhled na městečko Boží Dar, kam pak sejdete po po úvozové cestě.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Do lázní Jáchymov
Autor: Zipacna1 Wikimedia
Lázně v Jáchymově jsou prvními radonovými lázněmi na světě. Léčí se zde za pomocí radonové vody, která má účinky energetické. Těží se v dodnes funkčním dole, nejstarším v Čechách a zřejmě i v Evropě. Jde o důl Svornost, který zde vznikl v roce 1518. Prameny jsou 500 metrů pod zemí, tedy ve dvanáctém patře. Voda se užívá ke koupelím a má až zázračný protizánětlivý a analgetický účinek. Tělu přináší dlouhodobou úlevu od bolesti. Lázně se zaměřují na léčbu onemocnění kloubů periferního onemocnění nervového systému a páteře, kožních nemocí, Bechtěrovovy choroby a oběhového ústrojí. Zlepšuje stavy po úrazech a operacích a také stavy spojené s cukrovkou nebo dnou.
KAM ZA HISTORIÍ?
Královská mincovna
Autor: Miloš Hlávka Wikimedia
Zdejší mincovna zde byla zřízena v roce 1520 po udělení mincovního práva Šlikům. Mincovna byla zřízena v domě hned vedle radnice. Dodnes se budova pyšní krásným nárožním arkýřem s letopočtem 1536 tedy datem, kdy byla dostavěna. Provoz mincovny zde skončil v roce 1671 po útlumu těžby stříbra. Dochovalo se zde konstrukce tavící pece na tavení stříbra a mohutný dýmník. Dnes je zde muzeum s lapidáriem a expozicí “Jáchymov v zrcadle času”.
Kostel svatého Jáchyma
Autor: Mentlik Wikimedia
Kostel svatého Jáchyma zde byl postaven v letech 1534-1540 jak první luteránský kostel v Čechách. Postavil ho Hanuš Kopp. Mše zde proběhla ve chvíli, kdy v kostele ještě nebyly ani okna a štítové zdi a kdy nebyla dokončena věž, ani strop. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel uzavřen a v roce 1624 byl vysvěcen jako katolický. V roce 1873 požár zničil veškeré vnitřní vybavení, včetně vzácného oltáře z roku 1545. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1874-1876. Z původní stavby se zachovalo vnější zdivo. V roce 1992 kostel získal nové zvony. Uvnitř kostela jsou památné předměty ze zbouraného kapucínského kláštera na Mariánské.
Křížová cesta
Autor: Lubor Ferenc Wikimedia
Jde o pomník věnovaný vězňům v uranových dolech na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Pomník najdete před kostelem svatého Jáchyma. Jde o 15 pamětních kamenů směřujících k plastice Brána Svobody. Ta zobrazuje reliéf mříže , postavu klesajícího mže s letopočty 1948-89 a ženskou postavou.
Kaple svatého Jana Nepomuckého
Autor: Mejdlowiki Wikimedia
Kaple stojí na skalním výběžku z východní strany údolí. V roce 1838 k ní byl přistavěn obytný dům, který však byl později zbourán. Kaple zde stojí dodnes.
Evangelický kostel
Autor: Stanislav Dusík Wikimedia
Tento kostel byl postaven v roce 1904 a je zároveň i sborovým secesním domem. Na zdech jsou plastiky s portréty Martina Luthera a místního faráře a kronikáře Johanna Mathesia. Uvnitř je Mahesiova síň.
Lázeňské budovy
Autor: Ph-435 Wikimedia
Významnou památkou Jáchymova jsou lázeňské budovy. Dominantou města je především hotel Radium Palace, který byl postaven v letech 1910-12 v místě původního zájezdního hostince podle návrhu vídeňského architekta Buriana. Dnes je zde aquacentrum, sauna, kryokomora, posilovna a spousta dalších wellness služeb. Další významnými budovami jsou hotel Běhounek a hotel Curie.
Špitální kostel
Autor: Zipacna1 Wikimedia
Nejstarší dochovanou památkou města je kostel s unikátní celohrázděnou konstrukcí, která si zachovala svůj původní vzhled. Stavba vznikla v roce 1516. Dodnes je v něm vzácný originální oltář z dílny Lucase Cranacha z roku 1520 a dále pak tu jsou vzácné náhrobní desky, sousoší Kalvárie. Dochoval se krov a zvon. Kdysi k němu patřil špitál, ten však v roce 1955 vyhořel a tak se tu dnes nachází urnový háj.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mlýnská stezka
Stezka vede z Jáchymova do Ostrova. Jde o jednu z nejznámějších a nejkrásnějších stezek v okolí, která byla po dlouhý čas zapomenutá. Napojíte se na ni u tenisových kurtů za Radium Palce. Pěšina se vine podél Jáchymovského potoka, který dal v minulosti vzniknout celé řadě vodních mlýnů. Nejstarší byl Petrův, který byl údajně tím nejstarším mlýnem v Evropě. Byla zde i oblíbená výletní restaurace Trinklmuhle a papírna.