Lázně Bechyně vás postaví na nohy i pohladí na duši
Autor: ŠJů Wikimedia
Bechyně jsou známými a uznávanými českými lázněmi, které se rozkládají v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Vedle lázeňství město rovněž proslulo i se svou keramikou. Jeho zachovalé historické jádro patří k těm nejhodnotnějším památkovým zónám v Čechách.
Město založil okolo 1323 Jan Lucemburský a jeho nejvýznamnějšími majiteli byli Šternberkové, což dokazují náhrobní kameny v klášterním kostele. Při jeho návštěvě budete mít pocit, že se zde zastavil čas. Poklidné nevelké městečko se nachází v zajímavé krajině plné krásných památek i přírody. Okolí města je hustě protkáno značenými stezkami jak pro pěší, tak i pro cyklisty. V rámci návštěvy města vám doporučujeme navštívit Muzeum Turistiky, Hasičské muzeum a Muzeum Vladimíra Preclíka.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Letní koupaliště Bechyně
Letní koupaliště se nachází v prostorách městského stadionu. Otevřeno je pravidelně v letním období, tedy od května do září. K dispozici tu máte velký plavecký bazén a dětské brouzdaliště.
Rybník Jordán
Autor: Miaow Miaow Wikimedia
Vodní nádrž se nachází v centru Tábora, a to již více než 500 let. Původně to byla zásobárna vody, dnes je to i rekreační centrum a hojně je využívána i rybáři.
Orlík - Podolsko
Autor: Kokpit Wikimedia
Skvělým místem pro vodní radování je i Podolsko, tzv. místo u Podolského mostu. Pláže zde jsou travnaté a břehy mají střední sklon. Nedaleko je i tábořiště a loděnice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Lipno
Ski areál Lipno je umístěn v nadmořské výšce 709 až 900 metrů nad mořem, díky čemuž poskytuje ty nejlepší podmínky pro lyžování. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak i středně pokročilí lyžaři. Místo je ideální pro celé rodiny s dětmi. Skiareál disponuje více než 10 kilometry sjezdovek, jež jsou rozděleny do celkem 12 sjezdovek a jednoho z největších snowparků v Čechách. Tratě jsou zde dostatečně široké a pozvolné. 4 červené sjezdovky jsou vhodné především pro pokročilé lyžaře. Ty ostatní jsou zase vhodné pro začínající lyžaře. Všechny zdejší sjezdovky jsou pečlivě udržované, zasněžované technickým sněhem a jedna z nich je i vybavena kvalitním osvětlením, což umožňuje i večerní lyžování. Pro ty nejmenší je zde speciální dětské hřiště s třemi pojízdnými koberci. V okolí se nachází na 40 kilometrů upravovaných běžeckých stop. V areálu rovněž naleznete restaurace, ski-bary, lyžařskou školu, půjčovnu sportovního vybavení, skiservis i parkoviště. Nedaleko je aquaworld, bobová dráha, bowling, wellness, sportovní hala a 11 kilometrová bruslařská dráha na zamrzlém lipenském jezeře.
KAM S DĚTMI?
Zámek Bechyně
Autor: Zkf Wikimedia
Na úzké ostrožně chráněné ze tří stran hlubokými zářezy Lužnice a říčky Smutné stojí malebný zámek z 13. století. Zámek stojí v místě pravěkého a raně středověkého hradiště, které tu nechal postavit Přemysl Otakar II po roce 1268. Koncem 15. století byl hrad Šternberků goticky přestavěn. Jeho současný vzhled pochází z dob, kdy zde byl Petr Vok z Rožmberka. Zámek je v letní sezóně přístupný veřejnosti.
Elinka, historická železnice Bechyně-Tábor
Autor: GSDL Wikimedia
Tato železnice byla postavená jako první elektrifikovaná dráha na území Rakouska Uherska v roce 1903. Trať původně končila v Bechyni v místě starého nádrží, po dostavbě Bechyňské duhy byla železnice protažena až do města.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Černická obora
Autor: Valtameri Wikimedia
Nedaleko Bechyně nechal v roce 1586 vybudovat rozlehlou oboru Petr Vok z Rožmberka. Sloužila především k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 zde byla zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací. Obora se nachází okolo dnes již zaniklé obce Černice asi 7 kilometrů od Bechyně. Naleznete tu i 6 větších rybníků, přičemž největším je rybník Rytíř, který je užíván k rekreačním účelům. Dalšími rybníky jsou Starý, Nový, Velký Vyhnanický a Panianin. Dodnes si zde můžete přijít zalovit mufloní, srnčí, daňčí i černou zvěř. U jižního okraje obory stojí barokní zámeček Hvězda, postavený pro knížete Václava Paara, dnes je tu golfové hřiště.
KAM ZA TURISTIKOU?
Židova strouha
Autor: Dingia Wikimedia
Nedaleko Bechyně se nachází romantický kaňon, kterému se říká Židova strouha. Místo patří k těm nejromantičtějším lokalitám v Čechách. Při ústí Lužnice strouhu mohutnými skalními masivy. Kaňon se vyznačuje rozeklanými skalami a jeskyněmi. Poslední úsek patří k těm nejkrásnějším. Vede sem žlutá turistická značka až do Bechyně. Své jméno kaňon získal po Židech, kteří se tu schovávali za vlády českého krále Vratislava II. Trasa je schůdná pouze za pěkného počasí. Potok je nutno občas přebrodit.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Lázně Bechyně
Autor: Fojsinek Wikimedia
Lázně Bechyně patří k těm nejstarším lázním v Čechách. Jejich specializací je léčba artritidy, artrózy, Bechtěrovovy choroby, metabolických onemocnění, které jsou spojeny s postižením kloubů, bolestivé syndromy šlach a svalů, předoperační a pooperační stavy, osteoporózu, nemoci nervové a spoustu dalších chorob. Důležitým léčebným prvkem je slatina, která se sem dováží z nedalekých Komárovských blat. K dalším osvědčeným procedurám také patří perličkové a přísadové koupele; slatinné, medové a čokoládové zábaly; podvodní, klasické, relaxační, antistresové a aromatické masáže; masáže lávovými kameny, fyzioterapie, mechanoterapie, elektroléčba, parafín, suché uhličité koupele, plynové injekce, lymfodrenáž, plavání, tělocvik, saunování a nordic walking.
KAM ZA HISTORIÍ?
Klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie
Autor: Richenza Wikimedia
Klášter Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni stojí na skále nad řekou Lužnicí. Původní stavba pochází z konce 13. století avšak ta zanikla již během dobývání Bechyně v roce 1422. Na konci 15. století však byl klášter opět vystavěn. Uvnitř se nachází největší soubor sklípkových kleneb u nás. Dnes klášter náleží opět františkánskému řádu. Součástí je i příjemná zahrada, která skýtá pěkný výhled na údolí Lužnice.
Kostel svatého Matěje
Autor: Opavjaro2 wikimedia
Kostel svatého Matěje stojí na náměstí T. G. Masaryka. Původní stavba pochází z 13. století a byla několikrát přestavována. Nejvýznamnější přestavba proběhla v 17. století, kdy kostelu byla přistavěna věž, z níž je pěkný pohled do okolí. Zajímavé je i historické vybavení kostela z 16. až 18. století.
Kostel svatého Michala
Autor: Fojsinek Wikimedia
Kostel svatého Michala nenajdete v centru města. Je to raně barokní hřbitovní kostelík ze 17. století s kruhovým půdorysem. Jde o jednu z nejstarších raně barokních centrál u nás. Dnes se zde konají převážně koncerty a výstavy. Na hřbitově se nachází rozsáhlý soubor litinových křížů.
Bechyňská duha
Autor: ŠJů Wikimedia
Bechyňskou duhou je nazýván most, který byl vystavěn podle projektu Eduarda Viktory v roce 1928. Byl to nejvyšší železobetonový oblouk v tehdejším Československu. Most je 50 metrů nad hladinou a rozpětí oblouku činí 90 metrů. Délka mostu je 203,38 metrů. Most je určen pro silniční i železniční dopravu.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Naučná stezka kolem opevnění města
Autor: NoJin Wikimedia
Na počátku loňské turistické sezóny byla v Bechyni otevřena nová stezka, která vede okolo dodnes málo známých částí dochovaného bechyňského opevnění. Trasa je dlouhá 2,5 kilometru.