Lázně Slatinice na Olomoucku jsou oázou pro vaše klouby
Autor: Marie Čchezeidová Wikimedia
Lázně Slatinice jsou součástí stejnojmenné obce na Olomoucku. Od Olomouce jsou lázně vzdáleny pouhých 13 kilometrů. Jde o moderní lázně s více než stoletou historií. Slatinice se rozkládají na úpatí Velkého Košíře u Drahanské vrchoviny. Místo vyniká především svými unikátními přírodními mineralizovanými prameny s léčivou vodou, která je bohatá na sulfidické síry. Zdejší voda se užívá především ke koupelím a zábalům. Kromě nich pak také i k pitným kúrám. Léčí se zde především choroby pohybového aparátu. Voda blahodárně působí na kloubní chrupavku. Léčí se zde i pooperační stavy.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Plavecký stadion Olomouc
Plavecký stadion nabízí krytý plavecký bazén o velikosti 50x20 metrů s hloubkou až 5 metrů. dále tu je i venkovní nerezový bazén o velikosti 50x20 metrů, dětský bazén a pak i rozlehlé brodítko s atrakcemi. V místě se nachází i sauna, 77 metrový tobogan, whirpool a hřiště pro beach volejbal. Plavecký areál v Olomouci nabízí pestré vyžití pro malé i velké milovníky koupání.
Koupaliště Stražisko
V nedaleké obci Stražisko se nachází snad jedno z nejhezčích koupališť v Olomouckém kraji. Areál si nedávno prošel velkou rekonstrukcí. Koupaliště je tradičně otevřeno v letní sezóně. Ke koupání nabízí padesáti metrový bazén a malý bazén pro děti s toboganem a vodopádem. Malý bazén je solárně vyhřívaný. V areálu neschází stánky s občerstvením.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařské středisko Stupava
Autor: Palickap Wikimedia
Lyžařské středisko Stupava patří k těm nejoblíbenějším v Chřibech. Umístěno je v nadmořské výšce 340 až 450 metrů. V místě je celkem 5 sjezdovek (3 modré a 2 červené obtížnosti). Přepravu lyžařů zde přitom zajišťují 4 vleky. Sjezdovky jsou osvětleny, tudíž si zde můžete plnými doušky vychutnat i večerního lyžování. Pro milovníky snowboardingu je tu připraven i moderní snowpark. V areálu je parkoviště, lyžařská škola a dětská školička.
KAM S DĚTMI?
Muzeum veteránů Slatinice
Autor: Lázně Slatinice Wikimedia
Zdejší muzeum veteránů umožňuje nahlédnutí do třicátých let minulého století. Nejde o typické muzeum, všechny vystavené automobily a motocykly jsou pojízdné nebo se tu opravují, aby pojízdné opět byly. Muzeum je umístěno v původním statku z roku 1850. Spatřit zde můžete modely značek Mercedes Benz, BMW či třeba KdF. Ve vitrínách jsou pak modely aut a historické nářadí.
Galerie Zdeňka Buriana
V těsném sousedství Lázní Slatinice se nachází zcela ojedinělá kolekce Zdeňka Buriana. Jde o celosvětově uznávanou expozici. Zdejší sbírka čítá více než 150 originálů jeho kreseb, akvarelů a olejů, která je doplněna o stovky knih, katalogů a časopisů. Vystaveny tu jsou i méně známá díla.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Rozhledna Velký Košíř
Autor: Jan Kameníček wikimedia
Celkem nedaleko je na nejvyšším vrcholu Hané, ve výšce 441 metrů umístěna rozhledna Velký Kosíř. Rozhledna stojí na stejnojmenném vrcholu a bohužel byla po celý rok 2017 nepřístupná, pro svou narušenou statiku. Na vrchol Velkého Kosíře vede naučná stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Rozhledna Čechy pod Kosířem
Autor: Pudelek Wikimedia
Rozhledna se nachází asi 5 kilometrů od Slatinic. Umístěná je v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Postavena zde byla v letech 1839-1843. Při návštěvě zámeckého parku a rozhledny, nevynechte ani klasicistní zámek, který patří k nejcennějším objektům na Moravě. Je velmi úzce spjat s rodem Silva-Tarouca. Na zámku se často vyskytoval Josef Mánes. Na zámku je umístěna i nevšední expozice Jana a Zdeňka Svěrákových a expozice historických kol.
Černá věž v obci Drahanovice
Autor: Palickap Wikimedia
Zajímavou památku najdete v nedaleké obci Drahanovice. Jde o Černou věž z 13. až 14. století. Je ojedinělou stavbou nižší šlechty ve střední Moravě. Ve věži je umístěna expozice Vlastivědného muzea Olomouc a malá galerie.
Terezské údolí
Autor: Palickap Wikimedia
Terezské údolí se táhne mezi obcemi Náměšť na Hané a Laškov. Je zde meandrující říčka Šumice a také soubor biotopů, luhy a doubrava.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Do lázní Slatinice
Autor: Lehotsky Wikimedia
Skutečná historie lázní sahá až do 16. století. Z té doby ostatně pochází i první pojednání o zdejším prameni. Zmíněny zde je i chemické složení pramene a jeho léčebné účinky. Lázně zde byly vystavěny v roce 1731. Nutno říct, že původní plánovaná výstavba však nebyla nikdy dokončena. Hlavním důvodem pro to však nebyly peníze, ale mokrá půda, která se takřka podobala močálu. Lázně se zaměřují na léčbu oběhového ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, kožní choroby i dermatologické choroby. Na výběr tu je z více než 100 nejrůznějších procedur.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Autor: Dr. Killer Wikimedia
K dominantám Slatinic patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou. Kostel byl vystavěn v letech 1769-1772 Janem Freiwaldem z Prostějova. Nástěnné stezky v kostele namaloval Jan Pillz. Stavba vznikla v místě staršího kostela. Na věži jsou 3 zvony. Varhany pochází z roku 1773. V kostele se pořádají koncerty. Okolo kostela dříve býval hřbitov. Jihozápadně se od vchodu kostela nachází fara z roku 1772. Vedle kaple pak stojí kaple Panny Marie z počátku 19. století. Dříve to byla márnice.
Lichtenštejnský dvůr
K historii obce patří Lichtenštejnský hospodářský dvůr z roku 1618. Tvoří ho obytné stavení, stodola a chlév s čeledníkem. Obytné stavení je ozdobeno erbem Lichtenštejnů. V nádvoří jsou umístěny dva tenisové kurty. Dnes je zde umístěn obecní úřad. Před budovou byla v roce 2006 umístěna kniha od Emila Müllera.
Mlýn
Mlýn je nepřehlédnutelnou budovou, kterou uvidíte na trase do Slatinic od Lutína. Mlýn byl postaven v roce 1919 na zakázku místního podnikatele A. Malýška. Stojí blízko pramenů v močidlách. V roce 1932 jej zakoupil K. Derich. Ten zrušil sušárnu čekanky a zřídil tu pilu. Mlýn měl ještě několik dalších majitelů. Při modernizaci v roce 1957 zde bylo poprvé v Česku i ve střední Evropě použilo pneumatické vzduchové zařízení pro přepravu mlýnských surovin a výrobků. Mlýn je stále v provozu.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Smírčí kříž
Autor: Lehotsky Wikimedia
Smírčí kříž najdete kousek od Lichtenštejnského dvora v Nádražní ulici. Jde o opracovaný kámen, který je tu hluboko zapuštěný do země. Má bohužel uražené pravé rameno. Na přední straně má vyrytý kříž a meč. Na zadní straně je pak letopočet 1859. Památka pochází zhruba z 15. až 17. století.