Poznejte kouzelné České středohoří
Autor: Lucie Beranová Wikimedia
České středohoří naleznete v Podkrušnohorské oblasti. Jde o zcela ojedinělé území, které v České republice nemá obdoby. Podobné území v Evropě můžete vidět v Itálii, ve francouzském Auvergne nebo v polském Chelmu. Jejím nejvyšším vrcholem je Milešovka a tím nejnižším pak hladina Labe v Děčíně. Charakteristické pro danou oblast je panorama na němž vidíte hluboké údolí řeky Labe, které středohoří rozděluje na Verneřické středohoří a Milešovické středohoří. Oblast vznikla sopečnou činností. Pro daný kraj je typická vysoká členitost a lesnatost. V Českém středohoří se nachází velké množství památek lidové architektury, hradů a zámků. Do tohoto kraje patří regiony Litoměřicko, Podřipsko, Ústecko, Libochovicko a Verneřicko. Jde o skvělé místo pro nejen letní dovolenou.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquapark Děčín
Autor: ŠJů Wikimedia
V Děčíně najdete plavecký areál hned v sousedství obchodního centra Kaufland na Starém městě. V letní části areálu jsou umístěny bazény o délce 50 a 25 metrů, rekreační bazén, brouzdaliště a beach-volejbalové hřiště. V kryté části je pak 25 metrový bazén, dětský výukový bazén, brouzdaliště, 3 tobogany, vodní hřib, vířivky a divoká řeka. V místě se rovněž nachází restaurační zařízení, fitness, solárium, sauna, letní terasa a masážní salon. Kromě moderního aquaparku v Děčíně se koupat můžete v Klíších, kde je jak koupaliště, tak i krytý bazén, v Brné, v Úštěku v jezeře Chmelař, v Píšťanském jezeře, v aquaparku v Litoměřicích nebo Teplicích.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Tašov u Malečova
Nejlepší lyžování v Českém středohoří je reálné nejspíše v areálu Tašov u Malečova, který se nachází nedaleko Ústí nad Labem. Z Litoměřic se sem dostanete za 15 minut. Areál disponuje třemi vleky pro dospělé a jeden speciální pro začínající lyžaře. Nejdelší vlek měří 500 metrů. Svah je uměle zasněžován a díky osvětlení umožňuje i večerní lyžování. Na své si zde přijdou i snowboardisté. V místě se nachází i jeden kiosek s občerstvením.
KAM S DĚTMI?
Za sochařskými díly Václava Levého
Autor: Marcel Blafka Wikimedia
Jde o krásný výlet malebnou krajinou Kokořínska. Je to velmi oblíbený a známý turistický okruh, který začíná a končí před liběchovickým zámkem. Po trase projdete okolo kapličky, kde byl v roce 1720 zavražděn hrabě Clary a po dalším 1,5 kilometru dojdete k prvnímu skalnímu útvaru, jemuž se říká Sedm chlebů a blízké jeskyňce Murdloch, kde v minulosti přebývali loupežníci. Od jeskyňky už je to jen jeden kilometr k první soše. U ní se vydáte vpravo po modré a žluté. Po tomto značení budete pokračovat až na rozcestí, kde se po žluté vydáte do Želíz. Odtud se vydejte po silnici strmě vzhůru k Čertovým hlavám, od nich pak vede cesta k nejvýznamnějšímu dílu sochaře, ke Klácelce a Blaníku. Klácelka je nevelká jeskyně, kterou Levý vyzdobil. Z místa se pak snadno dostanete zase zpět před zámek v Liběchově. Ten je však bohužel od povodní 2002 stále ještě uzavřen. Čeká na dokončení rekonstrukce.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Z Ostré na Helfenburk
Autor: Lukáš Kalista Wikimedia
Nedaleko Úštěku se nachází vesnička Ostrá, odkud vede nenáročná trasa, po níž se dostanete na místní dominantu kraje, Helfenburk. Abyste na něj došly, je nutné nejprve se vydat kolem skal Hrádeckého dolu, pak vám bude umožněno prohlédnout si rozsáhlou zříceninu. Na závěr pak můžete vystoupat ke Kostelíčkům, odkud je nádherný výhled na středohoří. Celá trasa je dlouhá 5 kilometrů a zvládnou ji i děti.
KAM ZA TURISTIKOU?
Milešovka
Autor: Petr Kraumann Wikimedia
Tahle hora se pyšní mnoha nej. Jde tedy nejen o nejvyšší horu Českého středohoří, ale také i o největrnější horu u nás a z jejího vrcholu jeden z těch nejkrásnějších výhledů v Česku. Na jejím vrcholu vznikají ty nejkrásnější fotky. Za dobrého počasí je odtud vidět až do Alp. Mimo Alp odtud uvidíte i Ještěd, Krkonoše, Krušné hory a Šumavu. Milešovce se dříve říkalo rovněž i Hromová hora. Jde o vrchol sopečného původu. Bez větru je zde pouze 8 dní v roce. Za to vichřic a bouří, těch je tu naopak nejvíce v zemi. Na jejím vrcholu také najdete nejstarší meteorologickou observatoř v Česku. Na vrchol vedou 3 cesty. Modrá trasa vede z Bílka, červená jde pak z Milešova a další trasy jdou také z Černčic nebo z Bílého Újezdu. Jde o strmou trasu. Výstup nahoru trvá zhruba 30-60 minut.
Vyhlídky nad Vaňovem
Autor: Jiří Bernard Wikimedia
Trasa, která vychází z Podlešína, je dlouhá 6 kilometrů a míří na Vaňkovskou skálu nebo na vyhlídku Vrkoč. Trasa je mírně kopcovitá, přičemž na Vaňkoskou skálu to zvládnou i sportovní kočárky. Vaňkovská skála se nachází na žluté turistické značce, přičemž z vyhlídky si můžete prohlédnout Masarykovo zdymadlo, skálu Vrkoč, hrad Střekov, Brnou, Sluneční stráň a Vysoký Ostrý. poblíž se nachází další dvě skalní vyhlídky, a to Milenci a Josefínka, k nimž dojdete po modré. Tyto vyhlídky jsou však špatně přístupné a nejsou tedy vhodné pro malé děti. Vaňkovský vodopád a Vrkoč je rovněž na žluté turistické značce. Vaňkovský vodopád je přitom nejvyšším v Českém středohoří a dvanáctým nejvyšším v zemi. Z vyhlídky je možno vidět Labe s Masarykovým zdymadlem, Vaňov, Ústí nad Labem, hrad Střekov, Brnou, Sluneční stráň, Vysoký Ostrý, Průčelská rokle, Čertova jizba a Matrý. Cesta není vhodná pro kočárky. K vodopádu se dostanete i z Vaňova od autobusové zastávky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pivovar Velké Březno
Autor: SchiDD Wikimedia
Pivovar Velké Březno byl založen v roce 1606. Aktuálně pivovar zve všechny zájemce na prohlídku pivovaru, kde se mají možnost seznámit s klasickou výrobou piva. Nahédnou při tom do všech provozů a v rámci prohlídky rovněž ochutnají i pivo.
KAM ZA HISTORIÍ?
Krásný Dvůr
Autor: Blanche de Besantsaunt Wikimedia
Na úpatí Doupovských hor, v obci Krásný Dvůr, se nachází stejnojmenný zámek, jeden z nejpůsobivějších v Čechách. Jde o vrcholné barokní dílo Černínů. Zámek je obklopen rozlehlým zámeckým parkem, podobného tomu ve Versailles. Chloubou zámku jsou vzácné sbírky skla, kameniny, hodin, výtvarných děl a porcelánu z 18. století.
Zámek Peruc
Autor: Jirka DI Wikimedia
14 kilometrů od Loun se nachází zámek Peruc. Zámek byl v roce 1673 vystavěn místo gotické tvrze Janem Jetřichem z Ledeburu. Jeho součástí je náměstí E. Filly a kostel svatého Petra a Pavla. Zámek bohužel není zatím veřejnosti přístupný, ale je zde otevřena Pamětní síň Emila Fily s jeho díly. Zámek však aktuálně prochází rekonstrukcí, aby mohl být zpřístupněn široké veřejnosti. Měl by pak nabízet něco podobného, co nabízí zámek v Dětěnicích.
Hazmburk
Autor: Björn Ehrlich Wikimedia
Výraznou dominantou Českého středohoří je zřícenina hradu Hazmburk. Hrad se tyčí nad obcí Klapý, 3,5 kilometru od Libochovic. Zdejší věže skýtají krásný výhled do okolí.
Hrad Střekov
Autor: Rudko Wikimedia
Hrad Střekov je jednou z dominant Ústí nad Labem. Jde o zajímavý černý hrad, který dodnes patří Lobkovicům. Hrad byl vystavěn ve 14. století na popud Jana Lucemburského. Sloužil k výběru cla.
Vodní hrad a Jandovo muzeum v Budyních nad Ohří
Autor: Dstavbrq Wikimedia
Královská tvrz ze 13. století byla poškozena výbuchem prachárny. Celá dvě křídla proto musela být zbořena a přestavěna do renesanční podoby. Později byl hrad upraven na zámek. Nachází se zde i muzeum posledního českého kata. Zajímavá je i dílna alchymistů.
Zámek Korozluky
Autor: Karel Tvrdík Wikimedia
Zámek byl vystavěn v roce 1755 Franzem Wenzelem Raysskym. I když po druhé světové válce sloužil jako ubytovna, zemědělské učiliště nebo administrativní budova, která byla po čase opuštěna, dnes je zámek zrekonstruován a slouží veřejnosti. Nachází se zde expozice sakrálního umění a zámeckých interiérů z 18. a 19. století.
Zámek Velké Březno
Autor: SchiDD Wikimedia
Zámek najdete v obci Velké Březno, jen 8 kilometrů od Ústí nad Labem. Postaven byl v roce 1843-45 na popud purkrabího hraběte Karla Chotka ve stylu pozdního rakouského empíru. Později byl pak přestavěn ve stylu romantické renesance. Pobývala zde Žofie Chotková, manželka následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, která byla spolu s ním zastřelena v roce 1914 v Sarajevu. Zámek je obklopen anglickým parkem.
Zámek Ploskovice
Autor: Wector.sector Wikimedia
Klenotem severu Čech je zámek Ploskovice, který naleznete nedaleko Litoměřic. Zámek zde byl postaven v letech 1720-30. Nechala jej vybudovat Anna Marie Františka Toskánská, manželka posledního potomka slavného italského rodu Medici. Barokní přestavbu zajistil Kilián Ignác Dientzenhofer. Od 19. století je majetkem Habsburků. Jako letní sídlo jej užíval Ferdinand V. Dobrotivý i František Josef I. Později zde mělo letní sídlo Ministerstvo zahraničí. Jezdil sem Edvard Beneš se svou manželkou.
Dětěnicích.
Hrad Kamýk
Autor: PD-self Wikimedia
Hrad Kamýk byl založen před rokem 1319 z popudu Jana Habsburského. Sloužil ke kontrole údolí Labe. V 16. století byl přestavěn. Bohužel byl zpustošen saským vojskem.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Lipská hora
Autor: Miaow Miaow Wikimedia
Jeden z nejhezčích vrcholů Českého středohoří je poměrně málo známá Lipská hora, které se říkalo Medvědice. Je to příbuzná Milešovky. Méně známá je proto, že není turisticky nikterak značená. Špatně se sem dostává i hromadnou dopravou.