Tisá, město skal, ráj horolezců
Autor: Chmee2 Wikimedia
Skutečným rájem pro horolezce je malebná obec v Ústeckém kraji, kterou najdete poblíž česko-německé státní hranice mezi Krušnými horami. Obec je romantickou bránou do Labských pískovců. Pokud jste milovníci skalních měst, právě tady vstoupíte do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary. Lokalita však není pouze rájem horolezců, ale také i rájem turistů.
Název Tisá vznikl ze slova mnoho tisíců. Předchůdcem Tisé byla ves Šenštein s tvrzí, která stávala na východním úbočí vrchů Tisá. Založili ji Vartenberkové. Po 16. století tu rytíř Günter z Bünau nechal vystavět nový dvůr a zámek. Bohužel vše slehlo během třicetileté války popelem.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Koupání Skály Tisá
Autor: SchiDD Wikimedia
V lokalitě Tiských stěn najdete hned několik možností přírodního koupání. Pokud nestojíte o rybníky, k vyzkoušení tu je hned několik přírodních koupališť. Za bazény a aquaparky však musíte do Děčína nebo Ústí nad Labem. Přímo v Tisé najdete rybník Kačák. Stříbrný rybník je v Krásném lese na Petrovicku a nedaleko je i rybník Libouchec. Přírodní koupaliště Varvažov nabízí písčité pláže a pozvolný vstup do vody. Koupaliště najdete směrem na Telnici ze směru Ústí nad Labem. Další přírodní koupaliště tu pak najdete u obce Habrovice a Chabařovice. V Habrovicích si můžete půjčit lodičky a šlapadla. Část vody je vymezena dětem. V Chabařovicích je prostor pro neplavce. Koupaliště lemují travnaté břehy. V místě najdete skluzavku i skákací můstek.
Plavecký areál Klíše
Pěkné koupaliště najdete i na Klíši, kde je krytý i venkovní bazén s termální vodou. V areálu Koupaliště má dětský bazén pro děti a padesáti metrový bazén pro plavce. Pro odvážlivce je tu skokanský můstek na deseti metrové věži. Dále tu můžete využít i saunu a fitness centrum. Venkovní areál čeká na rekonstrukci.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský vlek Tisá
Přímo v obci se nachází 400 metrová sjezdovka modré obtížnosti, která je pravidelně upravována rolbou. Lyžaře zde přepravuje jeden vlek. Místo je ideální pro děti a začátečníky.
Běžkařské tratě Tisá
Autor: Alma Wikimedia
Přímo v Tisé se rovněž nachází hned několik běžkařských tras, které jsou zařazeny do Krušnohorské bílé stopy. Jednou takovou tratí je Tisá-Ostrov-Rájec. Kromě ní však můžeme doporučit i trať Krásný Les-Petrovice-Tisá-Sněžník, která obsahuje i kus Krušnohorské magistrály. Trasa je dlouhá 24 kilometrů. Další 3 okruhy (červený dlouhý 20 kilometrů, zelený dlouhý 9 kilometrů a žlutý dlouhý 6 kilometrů) najdete v úseku mezi Petrovicemi a Sněžníkem.
Lyžařské středisko Zadní Telnice
Pokud toužíte po pořádné lyžovačce, doporučujeme vám trochu popojet. Mnohem větší lyžařské středisko najdete pouhých 20 kilometrů od Ústí nad Labem. Středisko tvoří 9 sjezdovek. 4 z nich jsou modrého stupně, 3 jsou červené a pro náročné lyžaře tu je jedna černá sjezdovka. Vzhledem k tomu, že jsou osvětlené, můžete si tu užít večerního lyžování. Telnice provozují celkem 6 lyžařských vleků spolu s jedním dětským lanovým vlekem, který patří lyžařské škole. V areálu je lyžařská škola i školička. Nad lyžařským areálem leží osada Adolfov, v níž najdete pěkné běžkařské tratě o délce 3, 5, 7 a 10 kilometrů. 2 stopy jsou napojené také na lyžařské středisko.
KAM S DĚTMI?
Zámek Libouchec
Autor: Sovicka169 Wikimedia
Zámek Libouchec najdete v údolí Jílovského potoka mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Obklopují ho svahy Krušných hor, Českého středohoří a Labských pískovců. Zámek byl vystavěn ve stylu saské renesance v druhé polovině 16. století. Bydlelo se zde až do roku 1627, kdy jej vlastnili rytíři z Bünau. Později objekt koupil Kryštof Šimon z Thunu, jehož potomkům pak patřil až do 20. století. Po roce 1945 zámek převzal státní statek, který jej však nijak neudržoval. Dnes se zde konají kulturní, společenské a vzdělávací akce. Veřejnosti byl však zpřístupněn až po rekonstrukci v roce 2016. Prohlídka zámku se zaměřuje na myslivost, lovectví a zvyklostech našich předků. V sousedství zámku se nachází golfové hřiště i zřícenina kaple.
Zámek Jílové u Děčína
Autor: Sovicka169 Wikimedia
V Jílové u Děčína se nachází pěkný renesanční zámek. Ten vznikl na místě původní vodní tvrze ze 14. století. Příkop se zde uchoval do dnešních dnů, akorát tudy vede barokní most. Thunové se sem přestěhovali z Děčína v 30 letech minulého století, protože dlužili na daních a tak státu nabídli své dosavadní sídlo, zámek v Děčíně. V roce 1945 byl zámek poničen bombami, které zde spadli během bombových útoků na Ústí nad Labem. Zámek je postupně rekonstruován a zpřístupňován veřejnosti. Expozice zámku se věnuje historii města, rytířům z Bänau a významným městům v okolí města. Mapuje i historii a vývoj těžby fluoritu na Sněžníku.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Tiské skály
Autor: Huhulenik Wikimedia
Skalní město leží na jižním okraji krušnohorského zlomu a v západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem jsou velmi atraktivní turistickou a horolezeckou oblastí. Prochází jimi naučná stezka se 7 zastávkami. Procházkový okruh Malé Tiské stěny vychází ze Skalního náměstí a prochází okolo dvaceti skalních útvarů. Na některých místech jsou vyhlídkové plošiny.
KAM ZA TURISTIKOU?
Rozhledna na Děčínském Sněžníku
Autor: Miaow Miaow Wikimedia
Od října 2016 je opět otevřena rozhledna, která stojí na nejvyšší stolové hoře v České hoře. Věž je vysoká 33 metrů. Na její plošinu vede 153 schodů. Z vrcholu je pěkný výhled na Lužické hory i Českosaské Švýcarsko. Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu, Milešovku. Zajímavé je, že zde proudí větry ze Severního moře.
Stezka Velkými Tiskými stěnami
Autor: Zp Wikimedia
Druhá stezka vedoucí Tiskými stěnami je delší, vede okolo 60 skalních útvarů. Stezka vede po hřebeni Velkých stěn a jde po červené turistické stezce.
Rájecké stěny
Autor: Huhulenik Wikimedia
Masiv, který tvoří Rájecké stěny začíná u státní hranice s Německem a táhnou se jihovýchodním směrem k obci Tisá, kde po 1,5 kilometru přechází do Tiských stěn. Skály se dělí na 3 stěny. Po žluté turistické značce se dostanete do 1,5 kilometru vzdálených Ostrovských skal.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Horolezectví v Tisé
Autor: Z thomas Wikimedia
Největší kouzlo Tisé spočívá ve skalních městech, které Tisou obklopují. Největší zdejší zábavnou činností je proto horolezectví. První lezci se tu objevili již na konci 19. století. V oblasti Tiských skal je v úseku mezi Dogou a Zlomiskovou věží povolena horolezecká činnost v období od prvního července až do Silvestra.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svaté Anny
Autor: Norbert Kaiser Wikimedia
Kostel svaté Anny v Tisé byl postaven v roce 1789. Vyveden je v pozdně barokním stylu. Bohužel po roce 1945 hodně zchátral. Stále však sloužil svému účelu. Od roku 1989 je postupně opravován. Obnoven byl dokonce i hřbitov.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Skalní městečko Volské kameny
Autor: SchiDD Wikimedia
Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto není ani příliš navštěvované. Soubor skal najdete na západní straně údolí a severně od skalního města Himmelreich. Doporučujeme všem milovníkům klidu a pohody, kteří netouží po davech turistů.