TOP atrakce Adršpašsko-teplických skal
Autor: Scotch Mist Wikimedia
Národní přírodní park Adršpašsko-teplické skály jsou známým skalním městem i vyhlášenou rekreační destinací. Parkem byla oblast vyhlášena již v roce 1933. V posledních letech se zdejší komplex skal stal vyhledávaný i zahraničními turisty. Území je vymezeno obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a vrcholem Čáp, který se tyčí nad obcí Skály v Kladském pomezí ve Východních Čechách.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Rozkoš
Autor: Honza Groh Wikimedia
Nejbližší přírodní koupání zde najdete u České Skalce ve vodní nádrži Rozkoš. Přehrada patří k vyhledávaným rekreačním střediskům. Nabízí koupání,chytání ryb, provozování vodních sportů, saunování, minigolf nebo hraní paintballu. V místě se nachází dětský koutek, brouzdaliště i loděnice. Součástí areálu je i restaurace.
Koupaliště Teplice nad Metují
Veřejné koupaliště v Teplicích nad Metují najdete napravo od železničního přejezdu směřujícího do Adršpachu. Jde o pěkné retro koupaliště, které je provozováno jako přírodní koupaliště, protože voda tu je čištěna přes pískové filtry. Voda je proto vhodná i pro alergiky. Největší atrakcí tu je skokanský můstek. Dále tu jsou také kolotoče a houpačky. Pro dospělé tu je pak ještě hřiště na volejbal a nohejbal. Areál nabízí drobné občerstvení, zmrzlinu a nechybí tu ani bufet.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Kamenec v Teplicích nad Metují
Lyžařský areál najdete v Adršpašsko-Teplických skalách v místní části zvané Kamenec. Najdete zde moderní sjezdovku s veškerým technickým a terénním zázemím. Areál je vhodný pro rodiny, začátečníky i náročné lyžaře. Na své si zde přijdou i vyznavači snowboardingu. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány a ošetřeny technickým sněhem ze zdejších sněžných děl. Zdejší sjezdovka je dlouhá 500 metrů a je rozdělena na dva rozlišně obtížné úseky. Přepravu zde zajišťuje bubínkový, talířková, jednomístný unašeč a dětský vlek. V okolí se pak nachází upravené běžecké tratě. V místě se nachází rovněž půjčovna lyží a dalšího vybavení. V místě je také lyžařská škola a občerstvení. Užít si zde můžete i večerního lyžování.
KAM S DĚTMI?
Pískovna Adršpach
Autor: Alf Van Beem Wikimedia
Pískovna Adršpach je označována za to nejkrásnější skalní jezírko v Česku. Jde o zatopenou pískovnu s průzračně čistou vodou, jež lemují malé plážičky s bělostným pískem. Místo se objevilo hned v několika pohádkách (třeba jako Z pekla štěstí 2 nebo Třetí princ). Okolo jezírka vede prohlídkový okruh. Koupat se zde sice nesmíte, ale půjčit si zde můžete loďku.
Babiččino údolí - Ratibořice
Autor: Honza Groh Wikimedia
Babiččino údolí naleznete u České Skalice, odkud sem vede červená turistická značka. Projdete pak lesem, loukou až k Loveckému pavilonu s bažantnicí. Dále se pak dostanete k zámku Ratibořice. Po jeho prohlídce vám doporučujeme pokračovat dále k Ludrovu mlýnu a mandlu. Neschází zde ani známé sousoší zvané Babička s dětmi. Dále uvidíte Panskou hospodu a o kousek dál pak Staré Bělidlo. Za ním se nachází Viktorčin splav. Po červené se dostanete až k Červenému mostu. Po procházce lesem se dostanete až ke Slatinskému mlýnu, odkud se dojdete do malebné vísky Boušín. Odtud můžete pokračovat různými směry. Po zelené se dostanete k místu Pod Boušínem, kde je most přes řeku Úpu, který vás zavede na romantickou cestu V Potůčkách. Dojděte do vesnice Stolín, z níž pokračujte po zelené až do Červeného Kostelce k místnímu kostelu. Nenáročná trasa je dlouhá celkem 14 kilometrů a kdykoliv ji můžete přerušit, zkrátit anebo rozdělit na několik částí.
ZOO Dvůr Králové
Autor: Mistvan Wikimedia
Jedním z nejhezčích zoologických v Česku je to ve Dvoře Králové. Původně to byla taková malá zoologická zahrada, která dnes patří k těm největším. Jde o nejvýznamnějšího chovatele afrických zvířat ve světě. Součástí areálu je i jedinečné safari, které bylo první v republice. Zahrada rovněž nabízí spoustu zážitkových programů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Za výhledy do Teplických skal
Autor: Andy,vac Wikimedia
Tento výlet je středně náročný, dlouhý 8 kilometrů a provede vás těmi nejkrásnějšími výhledy Teplických skal. Vychutnat si zde můžete vskutku pěkný výlet do přírody. Výlet začíná u železniční stanice Janovice, odkud se vydáte po zelené turistické značce okolo Strážného vrchu, a dále pak až k Teplickému skalnímu městu. Ve skalním městě je nutno pokračovat po modré. Až si Po prohlédnutí skalního města se napojte na modrou turistickou značku, která vás dovede až k zřícenině Střmen. Na konci skalního města se přechází z modré na červenou, která vás zavede do Teplic nad Metují.
Naučnou stezkou do Adršpachu, přes Křížový vrch
Autor: Radek DRLIČKA Wikimedia
Nenáročný výlet je dlouhý jen 5 kilometrů a vede z Dolního Adršpachu, přesněji od turistického informačního centra. Vyjdete odtud po žluté turistické značce až ke strmému Křížovému vrchu se skalním vrcholem a několika skalními věžemi. Pod Křížovým vrchem pak prochází naučná stezka s informačními tabulemi. Trasa je obohacena o interaktivní prvky a má celkem 6 zastavení. Na konci pak nabízí pěkný výhled na skalní město Adršpach. Cestou zpět se můžete vydat přes Zdoňov. Na trase projdete okolo kaple svatého Jana Nepomuckého a zříceninu kostela Panny Marie. Ve Zdoňově je pak malebná kaplička Nejsvětější trojice.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výšlap na Křížový vrch
Autor: Malamar Wikimedia
Jde o krátký výlet o délce 4 kilometry, který zvládnete během jednoho odpoledne. Z Dolního Adršpachu se vydáte po červené až k rozcestníku, kde se napojíte na žlutou stezku a za stálého stoupání se dostanete na Křížový vrch, který je ve výšce 667 metrů nad mořem. Zpět se pak dostanete po stejné trase. I když stoupání je strmé, není možno tento výlet označit za velmi náročný.
Prohlídka Adršpašských skal
Autor: Modris Putns Wikimedia
Skalní město je přístupné každý den po celý rok. Vstup je ze strany od Teplic nad Metují od hlavního parkoviště. Z opačné strany je přístup o něco komplikovanější, nejprve totiž musíte projet Horním Adršpachem a odtud ještě další 3 kilometry, abyste se dostali na parkoviště. Prohlídka skalního města začíná od jezera, kolem něhož vede jeden z okruhů dlouhý 1 kilometr. Další turistický okruh je dlouhý 4 kilometry a je zapotřebí si na něj vyhradit 2 hodiny. Od pokladny se vydejte vpravo po zelené. Na značené trase potkáte mnoho krásných skalních útvarů. Dostanete se dokonce až do míst, odkud spatříte nejvyšší skalní útvar v Adršpachu. Jde o skálu nazvanou Milenci, která je vysoká 103 metrů. Turistická trasa pokračuje za mostkem až ke Gotické bráně, kterou projdete a po dřevěných lávkách se dostanete až na Sloní náměstí. Z něj se po zelené dostanete až ke Krakonošovu zubu. Hned vedle něj je Čertův most, od něhož to je už jen 400 metrů k Malému vodopádu. Odtud se vydejte po žluté. Po schodech se dostanete k Velkému vodopádu. Dál pak můžete pokračovat ke Skalnímu jezírku, kde se můžete nechat převézt pramicí na druhý břeh. Dále pokračujte po žluté až k pokladně. Vyrazit však můžete i k Vlčí roklí a projít se i v Teplickými skalami. Tato trasa už je delší a náročnější. Je zde spousta schodů, ale také i pěkné výhledy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zámek Adršpach
Autor: Koutne1 Wikimedia
V Adršpachu se nachází zámek z 15. století. Původně šlo o tvrz pánů Berků z Dubé. Vedle tvrze stávala úřední budova s kanceláří pro hejtmana a písaře, truhlárna, pekárna a maštale. V 17. století byl proměněn na zámek a vydatně rozšířen. Polední úpravou si zámek prošel v roce 1886. V roce 1946 byl zámek na základě Benešových dekretů zabaven. Od roku 1946 zámek získalo Ministerstvo školství a kultury. Pak zde byla umístěna ubytovna pro učně textilního závodu. Následně chátrala. Později zde byl zřízen archiv, který zde byl až do roku 1989. V roce 2013 jej odkoupilo město a začalo jej opravovat. Od roku 2014 je zpřístupněn veřejnosti. Do místa se postupně navrací mobiliář a umístěno tu je i Horolezecké muzeum (první svého druhu v republice).
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámeček Bischofestein - Jiráskovy skály
Autor: Daniel Baránek Wikimedia
Zámeček zde byl postaven v místě staré tvrze. V roce 1666 jej přestavěl biskup Karel Sobek z Bílinberka. Šlo o letní sídlo, které je zasazeno do krásného a malebného prostředí. Obklopují ho pískovcové skály. Je tu i malebné jezírko a nedaleko se nachází i zřícenina gotického hradu Katzenstein, dnes známého jako Skály. Zámeček byl přestavěn v hotel a restauraci. V okolí jsou skvělé podmínky pro horolezectví, turistiku i cyklistiku.
Hrad Střmen
Autor: Pudelek Wikimedia
Hrad Střmen byl vystavěn ve 14. století v Teplických skalách. Jde o skalní hrad, jehož účelem byla ochrana blízkého hradu Adršpach. Hrad však zanikl již v 15. století, kdy byl dobit Slezany. Místo je velice tajuplné a krásné. Skýtá také překrásný výhled, a proto rozhodně stojí za návštěvu. Dostanete se sem po modré turistické značce. K výstupu potřebujete je však nutno počítat s tím, že k tomu potřebujete pevnou obuv. Výstup je náročný, ale rozhodně stojí za to. Z vrcholu můžete vidět Krkonoše i Sněžku.
Hrad Adršpach
Autor: Olaf 1541 Wikimedia
Skalní hrad Adršpach je poněkud skryt v labyrintu skal. Najdete ho v severozápadní části Adršpašských skal. Jeho počátek sahá až na počátek 14. století. Postaven zde byl za účelem ochrany obchodních stezek vedoucích v příhraničí. Původně tu stávaly i roubené stavby, obytné budovy a hospodářské stavení. Dnes tu najdete pouze nepatrné stopy po této historii. Dojdete se sem po červené turistické značce. Samotný výstup pak následuje ze žluté. Výhled z vrcholu je skutečně nádherný.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Soutěska Sibiř
Autor: Daniel Baránek Wikimedia
Ve skalách se rovněž nachází i jedno z nejchladnějších míst v Česku. Jde o soutěsku Sibiř, v níž sníh zůstává až do počátku léta. Jde o nejhlubší soutěsku Teplických skal, která je místy pouze metr široká. Každý den se sem dostane Slunce pouze na několik minut a prozáří jen některá místa. I proto jsou tu skály porostlé zeleným mechem a pára se tu sráží od úst. I v to největším vedru zde teploty nepřesáhnou 15 stupňů Celsia.